Tarihte Bodrum

  Tarihi bir yarımadada kurulmuş olan Bodrum,Akdeniz ile Ege'nin birleştiği noktada her dönem etkileyici olmuş bir sahil kasabasıdır.

Bodrum, Antik çağın en ünlü kentlerinden biri olan Halikarnassos'un üzerinde inşa edilmiştir. Yörenin ilk yerli halkı Karlar ve Leleg'lerdir. Herodotos (M.Ö. 484-425) Karyalılar' ın eskiden Leleg adıyla adalarda yaşadıklarını ve anakaraya buradan geldiklerini söyler.

Gene Herodotos'a göre, Halikarnassos, Mora'nın doğusunda bulunan Troizen'den gelen Dor'lar tarafından kurulmuştur. Dor' lar Güneybatı Anadolu' ya adalar üzerinden M.Ö. 1000 yıllarında ulaşmışlardır. Halikarnassos' daki ilk yerleşme, bugünkü kalenin yükseldiği yerde olmuştur. Burasının Zephyria adlı bir ada olduğu bilinmektedir.


Günümüzde Bodrum

Günümüzde Bodrum geçimini büyük ölçüde turizmden sağlamaktadır. Ayrıca teknolojinin gelişimine bağlı olarak balık üretme çiftlikleri kurulmuştur. Bu çiftliklerde dünya standartlarında her tür balık üretimi yapılmakta olup, ürünler buradan yurtiçi ve yurtdışına gönderilmektedir.

Bunların yanı sıra Çömlekçi, Erim, Karaova köylerinde dünyaca ünlü Milas halı ve kilimleri dokunmakta olup, bu halı ve kilimlerin üretiminde doğal kök boyalar kullanılmaktadır.


Bodrum ve Turizm

Bodrum'un günümüzde en önemli gelir kaynağının turizm olduğunu vurgulamıştık. Bodrum' a gelen yerli ve yabancılara çok çeşitli turizm olanakları sunulmaktadır. Bodrum' un en önde gelen özelliklerinden biri burada yaşanılan coşkulu gece hayatıdır.

Bu güzel yöremizi süsleyen barlar bölgesi eğlencenin odak noktalarından biridir. Yılın yorgunluğunu atabilmek amacıyla, bu etkileyici yarımadaya gelenler, bu bar ve diskolarda ayrı bir hava yakalama fırsatı bulurlar. Eğlence olanaklarının sadece bunlarla sınırlı olduğunu düşünmeyin. Bodrum' un çeşitli yerlerine serpiştirilmiş olan diğer eğlence merkezleri de gecenin geç saatlerine dek programlarını sürdürürler.

Bodrum' dan ayrıldıktan sonra yaşayan anılarınız içinde, Bodrum gecelerinin ayrı bir yerinin bulunacağından hiç şüpheniz olmasın.


Powered by   YunusArslan.net